به وقت سیمرغ

یادداشت ریحانه نعمت الهی خبرنگار رسانه خبری وتحلیلی تجربه خطاب به (( ابراهیم حاتمی کیا ))

سیمرغ ها آماده شدند و بر دوش کارگردان و بازیگر ها مختلف نشستند، از هومن سیدی تازه نفس گرفته تا حاتمی کیا که به قول خودش به روی این سن زیاد رفت و آمد کرده است!
حاتمی کیا کارگردان نام آشنایی ست، جهت گیری سیاسی دارد و انکارش نمی کند، طرفداران اش غیر قابل انکار اند و مخالفانش بی شمار!
حاتمی کیا خالق آثار بسیاری ست، از آژانس شیشه ای گرفته تا به وقت ِ شام و خالق شخصیت های ماندگار؛ حاج کاظم را نمی توان فراموش کرد، عباس را نمی توان ندید!
آژانس شیشه ای بیشتر از اینکه نمادی از اعتقاداتِ حاتمی کیا باشد، آرزوی ما بود که دلمان میخواست چهره متفاوت و مخالفی از یک رزمنده ببینیم که بدجور حرف دلِ مارا فریاد می زند و اعتراض دارد!
“حیدر” فقط بادیگارد نیست، نیاز جامعه ماست!
آدم تند و رک و راست که از بالا دستی اش نمی ترسد و بیننده را با هر عقیده ای که دارد و هر جهت گیری ِ سیاسی، هم سوی خود می کند.
تحسین ِ فیلم های حاتمی کیا، کار جدیدی نیست.
پس باید رو راست بود و نیک و بدِ ابراهیمِ سینمای ایران را باهم گفت.
حاتمی کیا، درسی و ششمین جشنواره فجر، به صورت علنی پشت تریبون مهم ترین جشنواره سینمایی ایران، فریاد زد ” وابسته اس و اف بر این آقا( اشاره به مجری) !!!! ”
از اتمام اختتامیه ساعاتی نگذشته بود که هجمه ای از حمایت ها و مخالفت ها با محوریت سخنرانی حاتمی کیا، در شبکه های اجتماعی به وجود امد.
منصفانه نیست اگر بگوییم فریادهای حاتمی کیا از سر سود جویی ست و دنبال فرصت و مقام است.
حاتمی کیا پدیده سینماست و قطعا تا صد سال آینده هم فیلمی مثل” از کرخه تا راین” ساخته نمی شود و” به نام پدر” غیر قابل تکرار است، توهین و فحاشی به حاتمی کیا، توهین به سینماست، اما تعریف و تشویق از عصبانیت بی مورد و اعتراضِ غیر منطقی او، تشویقی جهت دار است، وگرنه اف فرستادن بر منتقد و تحمل نکردنِ مخالف، توسط “هرکس” ک باشد قابل تحسین نیست.
حاتمی کیا هنوز محترم است و می توان برایش ایستاده دست زد، اما دیگر شباهتی به حاج کاظمی ندارد که چیزی را برای خودش نمیخواست، حاتمی کیا از صدا و سیما، از منتقد واز داوران توقعی بیش تر از دیگران دارد، کارگردان های زیادی مانند بیضایی و مهرجویی، سال هاست که سهمی از قاب جادویی ندارد اما از کسی طلب ندارند.
حاتمی کیا جسور است و با جرات می گوید طرفدار کدام جناح است، اما کاش، نیمی از محبتی که به جهت فکری و تحسین کنندگان اش دارد، نسبت به مخالفان اش داشت و باور می کرد می شود با اختلاف عقیده هم، به یکدیگر احترام گذاشت.
تحریم فیلم های حاتمی کیا، بی رحمانه ترین کاری ست که می شود در حق هنر کرد، اما به همان اندازه، تعریف و تحسین های بی جا و اغراق آمیز باعث ویرانیِ سینماست!

مخالف آقای حاتمی کیا، توهین نکن، ارزش هنری ِ فیلم های حاتمی کیا، بخاطر چند دقیقه عصبانیت ازبین نمی رود!
مقامِ سینمایی حاتمی کیا رفیع است.

آقای حاتمی کیا فیلم سازِ “” مردم”” باش.
مربی، “” هنوز “” دوره ات نگذشته ، مخالف ات دشمن ات نیست ، کمی مهربان باش!

منبع اختصاصی : پایگاه خبری تجربه نیوز

 

انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *